08 Şubat 2016 Pazartesi

İşte Kabul olan Dua Saatleri

Hadisi şeriflerde duanın kabul edilmesine en elverişli vakitler olarak şu zaman dilimlerinden bahsedilir.Bir de duası kabul olan kimseler var. Birkaç cümleyle onlardan da bahsedeyim. Değişik hadislerde şu kimselerin yaptığı duaların reddolunmayacağı haber veriliyor

26 Mayıs 2011 Perşembe 23:28
Bu haber 8459 kez okundu
İşte Kabul olan Dua Saatleri
Hadisi şeriflerde duanın kabul edilmesine en elverişli vakitler olarak şu zaman dilimlerinden bahsedilir:
Ezanla kamet arası. 
Ezan okunduğu vakit. 
Yağmur yağdığı zaman. 
Farz namazların sonrası. 
Kur’an hatminden sonra.
Gecenin son üçte birlik kısmı. 
Secde esnasında yapılan dualar. 
Hac veya umrede yapılan dualar. 
Bizi yalnız Allah’ın gördüğü yerler.
Gözlerimiz iman hassasiyetiyle yaşardığı zaman. 

DUASI KABUL OLAN KİMSELER

Bir de duası kabul olan kimseler var. Birkaç cümleyle onlardan da bahsedeyim. Değişik hadislerde şu kimselerin yaptığı duaların reddolunmayacağı haber veriliyor:

Mazlumun duası.
Babanın evladına duası.
Misafirin ev sahibine duası.
Adaletli devlet başkanının duası. 
İyileşinceye kadar hastanın duası. 
İftar edinceye kadar oruçlunun duası. 
Evine dönünceye kadar hacının ve gazinin duası. 
Mü’min bir kimsenin, diğer mü’min kardeşi için gıyaben yaptığı dua. 
Esma-i Hüsna, salih ameller, peygamberler ve diğer büyük zatlar ile tevessül edilerek yapılan dualar. 

Son yazdığımız Tevessül konusunu iyi anlaşılması için biraz Açalım isterseniz...

TEVESSÜL ve VESİLE NEDİR?

Bir isteğin, bir maksadın hasıl olması için bir şeyi vesile, sebeb yapmak. Allahü tealanın sevdiklerini araya koyarak; *Onların hatırı, hürmeti için* diyerek dua etmek veya bu suretle yapılan dua.

Peygamber efendimiz; *Allahümme inni eselüke bihakkıs sailine aleyke* yani *Ya Rabbi! Senden isteyip de verdiğin kimselerin hatırı için, senden istiyorum* diye tevessül eder ve böyle dua ediniz buyururdu. (ibni Mace)

Yüzyıllardır, doğru yolda olan müslümanlar, Allahü tealanın sevgili kullarını vesile ederek dua etmişler, böylece arzu ve isteklerine kavuşmuşlar, sıkıntılardan kurtulmuşlardır. Duanın kabul olması haram lokma yememeğe bağlıdır. Bu ise, ancak cenabı Hakkın sevdiklerinde mümkündür. Ölü olsun, diri olsun Allahü tealanın sevdiklerini araya koyarak yapılan dua, onların bereketiyle ve hatırları için kabul olmaktadır.Daha önce yapılmış olan salih (iyi) ameller ile de tevessül yapılır. (M. Sıddik Gümüş)

Allahü teala, ayeti kerimede mealen buyurdu ki:

O vakit Rabbinizden istigasede(yardım istiyordunuz) bulunuyordunuz da; O size; *Gerçekten ben arka arkaya bin melaike ile imdad ediyorum* diye duanızı kabul buyurmuştu. (Enfal suresi: 9)

Kıyamet günü insanlar, önce Adem ile, sonra Musa ile ve sonra Muhammed (aleyhimüsselam) ile istigase(yardım isterler) ederler. (Hadisi şerifSahihi Buhari)

istigase olunan, yardım istenilen yalnız Allahü tealadır. Ancak peygamberler, veliler, salih kullar ve benzerleri vasıtadır, vesiledir (sebebdir). istenilen şeyi yaratan, icad ederek yardım eden ise yalnız Allahü tealadır. (Yusuf Nebhani)

En güzel vesile namazdır.Dedikten sonra namazla ilgili kısa bir açıklama yapıp Hz. Sara Annemizin Hz. ibrahim A.s. duası ile nasıl kurtulduğuna bir bakalım..

Namaz ile istimdat(Yardım istemek) Sünnettir

*Namaz miracı manevidir. Müslümanlar her gün beş defa Cenabı Hakkın, *ekımissalah* (namazını ikamet et, kıl) hitabı izzetine muhatap oluyorlar. Bu suretle rızkı suri ve rızkı manevi ile merzuk olmak üzere günde beş defa Hazreti Mevlanın seferi rahmetine çağrılıyorlar. Bu şeref, sekaleyn (insan ve cin)den başka hiçbir mahluka nasip değildir. Çünkü karşılığı mükafat ve terfii derece olan ibadetler, yalnız insan ve cinne mahsustur. Bazı umurda melekler de memurlardır. Lakin onlar imtihan olmak ve karşılığında mükafat almak için değildir. Kendilerinde cüzi türabi (toprak unsuru) ve sair anasır bulunmadığından, melaikei kiram bile ehli salatın(namaz Ehlinin) nail olduğu böyle bir ziyafetle şerefyab olmamışlardır.*

*Resulullah Efendimiz (sallalahü aleyhi ve sellem) buyurdular ki: *Biriniz, herhangi bir işte sıkıntıya düştüğü zaman iki rekat nafile namaz kılsın.* (Kütübi Sitteden Müslim hariç hepsi rivayet etmişlerdir)

Namaz ile istimdat, sünneti seniyyedir. insan dara düştüğü zaman, hemen iki rekat namaz kılmalı; onunla Cenabı Hakka tevessül edip iltica etmelidir.

*Bütün mühim işlerde büyüklerimiz hep böyle yaparlardı. Nitekim ibrahim aleyhisselam arzı Babilden arzı Şama hicret ederken uğradıkları beldenin kolcuları, zevcesi Hazreti Sareyi alıp saraya götürdüklerinde, ibrahim (a.s.) hemen namaza durup işi Hazreti Mevlaya ihale eylemiştir.

*O zalim melik, Sareye üç defa el kaldırmak isteyince, her defasında koluna felç gelmekle (çirkin emellerinden vazgeçip) yanına birtakım hediyeler koyarak, Hazreti Sareyi yolcu etmek mecburiyetinde kalmıştır.

Sonuç Olarak Önemli olan Yatırlarda Türbelerde Kalabalık olup boşa vakit geçirmek değildir..Sesizce Ziyaretini Yapıp Duanı edip Günlük işlerine bakmandır..Çünkü Hayat devam ediyor.Müslüman iki günü eşit olduğunda zarardadır.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ  HZ.MUHAMMED(S.A.V) ANNESİNİN HAYATI


  NURLU OĞUL ve Hz.HACER


  PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V) SON İKİ GÜNÜ


  HAVA DURUMU

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK OKUNANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV